Minimalist IAS
CSAT 2020 paper

UPSC CSE CSAT 2020 · Question 78 · Geometry & mensuration

If 1 litre of water weighs 1 kg, then how many cubic millimetres of water will weigh 0.1 gm?

CSAT 2020 · Q78

Geometry & mensuration Easy

If 1 litre of water weighs 1 kg, then how many cubic millimetres of water will weigh 0.1 gm?

Answer & explanation

Answer: (c) 100

1 litre = 1 kg means 1 gram of water occupies 1 cm³. Since 1 cm³ = 10 × 10 × 10 = 1000 mm³, 0·1 g occupies 100 mm³.

  1. 1 litre = 1000 cm³ weighs 1 kg = 1000 g, so 1 g of water = 1 cm³.
  2. 1 cm³ = 10 mm × 10 mm × 10 mm = 1000 mm³.
  3. 0·1 g = 0·1 cm³ = 100 mm³.

Remember · Water: 1 g = 1 cm³ = 1 mL; and 1 cm³ = 1000 mm³.

Question and answer: UPSC's official GS Paper II (2020, Series A) — paper ↗ · answer key ↗. Explanation: Minimalist IAS, checked 30 Sept 2026 (how we verify). ·

More on Geometry & mensuration

All Geometry & mensuration questions →